Elementy ogrodu

Podział ogrodu na części.

 

Niezależnie od wielkości ogrodu, ogród który można objąć wzrokiem aż po same granice jest mało ciekawy. Patrząc na niego już po chwili znamy cały jego plan. Widoczne rośliny nie przykuwają na dłużej wzroku. Omiatamy taki ogród wzrokiem jak daleki krajobraz , ale już po chwili staje się on przewidywalny i nudny. Dzieje się tak dlatego, że naszą uwagę rozprasza przestrzeń i niebo na horyzoncie.

Wystarczy jednak zastosować przegrody w przestrzeni i podzielić cały ogród na mniejsze pokoje i gabinety. Ścieżka wiodąca od jednej zakrytej przestrzeni do drugiej powinna biec w sposób meandrujący. Dzięki temu za każdym zakrętem będziemy odkrywać inne rośliny w inaczej zaaranżowanej przestrzeni. Wędrując po takim ogrodzie co chwila będziemy odkrywali nowy tajemniczy zakątek. Pamiętać także trzeba, że nawet w naszym ogrodzie , poszczególne rośliny będę zmieniać się stale wraz ze zmianą pór roku i wraz ze wzrostem.

Poszczególne przestrzenie najłatwiej jest wygrodzić przy pomocy roślin tworzących żywopłoty. Można także użyć murków z kamieni lub cegły wkomponowując w nie przejścia obramowane pergolami, bramkami lub roślinami.

Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie wszelkiego rodzaju płotów kratowych obsadzanych różami, pnączami lub krzewami wspinającymi się po podporach.Zastosować możemy trejaże lub słupki i pojedyńcze płoty  kratowe.

Dzięki zastosowaniu podziałów ogrodu z uwzględnieniem ich funkcji, uzyskujemy znacznie ciekawszą i większą przestrzeń niżby to wynikało z faktycznej powierzchni działki.

Dzieje się tak na skutek wydłużenia ścieżek oraz różnorodności form spotykanych co krok.

Można powiedzieć ,że co chwila zaskakuje nas odkrywanie kolejnego zakątka ,  czegoś nowego. Ciągle coś nowego kwitnie, ciągle coś nowego dzieje się przed nami. Radość z wędrowania po tak skomponowanym ogrodzie trwa dłużej, a zatem przyjemność odkrywcy trwa wiecznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>